DIN ADAMI KIMLIGI, ILETISIM ve  SOSYAL M NASEBETLER

DIN ADAMI KIMLIGI, ILETISIM ve SOSYAL M NASEBETLER PowerPoint PPT Presentation


  • 241 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Din Adami Kimligi. Din adami, her haliyle dinin temsilcisi olmak durumundadir.Din g

Download Presentation

DIN ADAMI KIMLIGI, ILETISIM ve SOSYAL M NASEBETLER

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


1. DIN ADAMI KIMLIGI, ILETISIM ve SOSYAL MÜNASEBETLER Dr. Hüseyin Emin SERT Firat Üniversitesi, Ilâhiyat Fakültesi, Elazig/Türkiye 0505 894 64 19 0535 593 79 05 www.eminsert.com KARAKOÇAN MÜFTÜLÜGÜ TAKDIM EDER

2. Din Adami Kimligi Din adami, her haliyle dinin temsilcisi olmak durumundadir. Din görevlisi, Allah için topluma hizmet davasinda bulunmaktadir. Din görevlisi, Allah ve kul huzurunda toplumun din yasayisindan sorumluluk yüklenmis olan insan demektir. Görevi; hayra çagirmak, iyiligi emretmek ve kötülükten sakindirmaktir. Cami bir okul, imam ise bilgili, kültürlü ve dikkatli bir ögretmendir. (Eshab-i Suffe) Onsekiz Yasinda Imam Olmak “Beyaz bir elbise, O elbiseye en ufak bir leke bulastirdiginiz gün, artik bir “Hoca Efendi” degilsiniz.” (Harput’tan ESINTI, Aralik 2005, Bilal Dal) Insan, her haliyle durusunu ve kimligini hissettirmelidir. “Ne kadar okursan oku, bilgine yakisir biçimde davranmiyorsan sen cahilsin.” Sadi

3. Imamlik, önderlik meslegidir Imam; önder, lider ve kendisine uyulan kimsedir. Uyulmaya layik olabilmek gerekir. (Örneklik) Güçlü iç disiplin, uyumlu ve saglikli iletisim için gereklidir. (Irade Kontrolü) Hayatin her kesitinde, din adami kimligine uygun davranabilmelidir. (Sokakta, dügünde, mevlitte, cenazede, alisveriste, bayramda) Iyi davranislar akilda kalmayabilir ama kötü davranislar kesinlikle bagislanmaz.

4. Imam, Camii ve Cemaat Bütünlügü Imam, organizatör Camii, ibadet mekani Cemaat, caminin süsü Bütünlük, tevhidin yansimasi ???????? ???????? ????????? ?????? ???? ????? ???????? ??????????? ??????? ????????? ?????????? ?????? ?????????? ?????? ?????? ?????? ?????? ??????? ?????????? ??? ?????????? ???? ?????????????? Allah'in mescitlerini ancak Allah'a ve ahiret gününe iman eden, namazi dosdogru kilan, zekâti veren ve Allah'tan baskasindan korkmayan kimseler imar eder. Iste dogru yola ermislerden olmalari umulanlar bunlardir. [Tevbe, 9/18]

5. Modellenen Kisi Imam veya kurs ögreticisi olmak ayni anda ciddi bir temsili de beraberinde gerektirir. ?????? ????? ?????? ??? ??????? ??????? ???????? ???????? ?????? ????? ??????? ??????? ??????????? ???????? ???????? ??????? ???????? Andolsun Allâh'in Elçisinde sizin için Allah'a ve âhiret gününe kavusmaya inanan ve Allâh'i çok anan kimseler için, (uyulacak) en güzel bir örnek vardir. [Ahzab, 33/21] Mürebbi en önemli modellenen kisi demektir.

6. Meslek Kültürü Din adami olarak, bizlerin tutum ve davranislari meslek kültürümüzü sekillendirmektedir. Bilgi birikimine sahip, sosyal iliski açisindan donanimli, kisisel bütünlüge sahip bir din adaminin iletisimi de güçlü olur. ?????????????? ???????? ?????? ???????? ????? ???????????? “Hep birlikte Allah'in ipine (Islâm'a) simsiki yapisin; parçalanmayin.” [Al-i Imran, 3/103]

7. Gücümüzün Farkinda Miyiz? Biz dini ve dünyayi sig olarak algilarsak verimsizlesiriz. Etkin din adami kimligini ancak biz sekillendirebiliriz. Düzelme fertlerden baslar. Biz ancak kendimizi düzeltebiliriz. Biz düzgün bir model ortaya koyabilirsek, sekillenen degil, sekillendiren olabiliriz. Örnek olabilmek için, Islami özellikleri sahsimizda canlandirabilmeliyiz. Her daim canli ve heyecanli olmak durumundayiz.

8. Sosyal Dini Hayat Ferdi ve Sosyal hayata seviye kazandirma çalismalari, bizlerin seviyeli yaklasimlari ile mümkün olabilir Samimiyet ve özveri güçlü olursa, etki de güçlü olur. Adetler ve kaliplar, neye ve kime göre sekillenmis, dini dayanaklari var mi? Biz iyi olursak her sey iyi olur. “Mümin’in konusmasi zikir, susmasi fikir, bakisi ibrettir.” Hadis-i Serif

9. Camiler Huzur Mekanlaridir “Câmi” denilmesi, yalnizca insanlari topladigi için degil, toplumun birimi olan insani dagilmaktan ve dagitmaktan koruyup kendinde topladigi içindir. Islam, istikametsiz ve hedefsiz kalabaliklardan, istikamet ve hedef sahibi bir “cemaat” çikarma basarisini Müslümanlar ile gerçeklestirebilir. Camiler; ibadet etme, Allah’i anma, egitim-ögretim, birlik-dirlik, huzur ve sükun mekanlaridir.

10. Allah’in Evine Temiz ve Güzel Elbiselerle Geliniz ??????? ???????????? ??????? ????? ???????? ???? ??????? ??????? “Süphesiz mescitler, Allah’indir. O halde Allah ile birlikte hiç kimseye kulluk etmeyin” Cin Suresi, (72):18. ??? ????? ????? ??????? ??????????? ????? ????? ???????? ???????? ???????????? ????? ??????????? ??????? ??? ??????? ?????????????? “Ey Ademogullari! Her mescide gittiginizde güzel elbiselerinizi giyinin. Yiyin için fakat israf etmeyin. Zira Allah israf edenleri sevmez” [A’raf Suresi, (7) :31.

11. Din Adami Kimliginin Gücü Toplumun insasinda, mabet, okul ve çarsi önemli yer tutar. Cami, dini temsille ruha hitap eder. Okul, ilmi temsille akla yönelir. Çarsi, bedeni temsil ederek ekonomiyi canlandirir. Ruh askin hakikatle, beden içkin gerçekle insan arasindaki baglantiyi sagliyor, akil ise bu ikisi arasinda saglikli bir iletisim ve bag kurar. Saglikli bir toplum için, bu üç unsurun saglikli ve sahih temeller üzerinde yükselmesi sarttir. Bunlarin hepsi sagliksizsa, o toplumun gelecegi yok demektir. Bunlardan birinin sagliksiz olmasi digerlerini de etkiler. Imamlar ve ögretmenler dirilirse, bu ülke dirilir.

12. Din Adami Olma Suuru Cami, cami olsun diyorsak, imam imam olmali. Imam, yani "önder ve rehber" olmali. Peygamber'e 'vekalet' ettigini, Kâbe'nin subesine hizmet ettigini asla akildan çikarmamalidir. “Yilin müftüsü", "yilin imami", "yilin camii" gibi bir hayir yarisi düzenlenebilir. Bu kalite yarisinin lokomotifi olabilir.

13. Camii Kültürü Mü’minler camide sudaki balik gibi rahat ve huzurludurlar. Cami, huzur yeridir, maddenin, dünyanin ve hayatin yordugu, bîtap hale getirdigi insanlar orada zihnen, kalben, rûhen ve bedenen huzura kavusurlar. Ölü ve bitkin olarak buraya girenler, yeni bir hayata kavusarak zinde bir sekilde buradan çikabilirler. Mü'minin ruhu, camide genisler ve Allah'a yükselir, zihni açilir, kalbi parlar. Bu sekilde kuvve-i mâneviyyeleri güçlenen insanlar camiden çiktiklari zaman artik maddeye mahkum degil, hakim olurlar.

14. Din Adami ve Iletisim Iletisim deyince aklimiza ne geliyor? Karsilikli olarak, duygu, düsünce, görgü ve bilgi paylasimi Iletkenlik; duygu ve düsüncelerin dogru sekilde ifade edilmesi, ulastirilmasi ve paylasimidir. Nasil bir hayat yasiyor ve yasamak istiyorsunuz? Insani iliskileriniz iyi mi? Kültürel altyapi iletisimi etkiler.

15. Iletisim Kendini Tanimakla Baslar Kendisini iyi taniyan insan, önceliklerini belirleyebilen kisidir. Bu nedenle, kendini sürekli test eden kisi öncelikleri konusunda daha net bir anlayisa kavusur. Özgüven ve karsiya güven verme bilgi ve iman ile mümkün olur. Kendinize hep oldugunuzdan daha iyi olabileceginizi hatirlatin..! “Men arefe nefsehu, fekad arefe rabbehu”

16. Iletisimde Zahir - Batin Zahir'de kalanlar asla batin'a hükmedemezler! Ancak batin'da olanlar zahir'e hükmedebilirler. (Imanin Gücü) ????? ???????? ????? ?????????? ????????? ???????????? ??? ?????? ???????????? “Gevsemeyin, üzülmeyin, eger hakikaten inaniyorsaniz, muhakkak üstün olan sizsinizdir.” [Al-i Imran, 3/139] Iletisim ve müzakerede bir anlasma noktasi arayin. Karsinizdakinin sözlerini dinledikten sonra, önce ayni fikirde oldugunuz noktalari ele alin. Tartismalarda öfkelendigimiz zaman, gerçek için degil, kendi hesabimiza çalismaya baslariz. Thomas Carlyle

17. Iletisimin Gücü Iletisim, kendinden baslayarak bütün alemi kapsayacak hale gelebilir. Yaratilani severiz yaratandan ötürü anlayisi ve fitrat temeline dayanan iletisim ile asilamayacak probleme az rastlanir. Biz anlayissiz kisilere bile “selam” der geçeriz. Iletisim, çift yönlü yol gibidir. Ne almak istiyorsaniz onu vermelisiniz. (sevgi, saygi)

18. SAGLIKLI ILETISIMIN ÖZELLIKLERI

19. Allah’i Unutan Kendini de Kaybeder ????? ????????? ??????????? ?????? ??????? ???????????? ??????????? ?????????? ???? ????????????? Allah'i unutan ve bu yüzden Allah'in da onlara kendilerini unutturdugu kimseler gibi olmayin. Onlar yoldan çikan kimselerdir. (Hasr, 59/19) ????? ?????? ??? ?????? ??????????? ????????? ???? ?????????? ?????? ???? ??????? Kim Rahmân'i zikretmekten gafil olursa, yanindan ayrilmayan bir seytani ona musallat ederiz. [Zuhruf, 43/36]

20. Üç Boyutlu Tanisma ve Iletisim 1- Isminiz Soy Isminiz 2- Nerelisiniz 3- Nerede, Ne is yaparsiniz? Ifade esnasinda Diksiyon ve vurgu önemlidir, En kalici unsurlardan biri insanin ses tonudur. Bura’liyim diye memleket yok. Birini konusturmak istiyorsaniz, memleket veya isinden sorunuz. Dinlemediginiz kisiye bir sey anlatamazsiniz. Tanismadan konusma olmaz.

21. Iletisim ve Sosyal Münasebet Iletisimin gücünü kullanabilenlerin, önünde durmak mümkün degildir. Özgüveni olanlar, saglam sosyal münasebetler kurabilirler. Kur’ân-i Kerîm’in iletisim üslubunu sosyal hayatta tatbik edebilenler, yanilmazlar. Iletisim, sosyal bir varlik olan insanin en temel ihtiyaçlarindandir. Verimli iletisim, basari için kaçinilmazdir.

22. Iletisim Çesitleri 1. Iç Iletisim a. Nefis (Hatalar ve günahlar) b. Ruh (Vicdan, Ibadetler ve Iyilikler) 2. Dis Iletisim (Sosyal Münasebet) a. Arkadas (Dostluk zeminleri) b. Aile (Aile içi iletisim) b. Okul (Ögrenci, ögretmen, idare) c. Çevre (Her türlü; bakkal, sokak, topluluk) Kendiyle barisik olmayan, saglam iletisim kuramaz.

23. IÇ ILETISIM - DIS ILETISIM Bir seyin imkansiz olduguna inanirsaniz, beyniniz bunun neden imkansiz oldugunu ispatlamak üzere çalismaya baslar. Ama bir seyin yapilabilecegini inandiginizda, -ama gerçekten inandiginizda- akliniz onu yapmak üzere çözümler bulmaniza yardim etmek için çalismaya baslar. Ya Oldugun Gibi Görün, Ya da Göründügün Gibi Ol. Mevlana

24. Insanlar Arasi Iletisim Karsilikli saygi saglikli iletisimin temelidir. Alay edenler, güvenilir bulunmaz. (Hafif Mesreb) Tercih hakkinin olmasi, kisiyi rahatlatir. (Serbesti) Deger verildigini hissetmek iletisimi saglamlastirir. (Itibar Görme) Empatik yaklasim iletisimi güçlendirir. (Sempati, Empati, Isar, -Kardesini Tercih edebilme-) Kendisine ihtiyaç duyuldugunu bilmek, herkesi mutlu eder.

25. Insanlar övgü ve onay bekler Insanlara ulasmanin yolu, onlarin olumlu yönlerini fark edip ön plana çikarmadir. (yüceltme) Geri bildirimde bulunmaktir. (feedback) Bizim görevimiz hatalari degil, dogrulari yakalamaktir. Önyargilarda bulunmamak önemlidir..

26. Yargilamak, elestirmek ve suçlamak Olumsuz degerlendirmeler; insanlarin benlik saygisinin azalmasina neden olur. Karsit elestiri için onu kiskirtir. Sonuçta ayni sekilde tepki verir. Insanlarin saygisizliklarindan yakinanlar, olumsuz yargilamayi sik sik kullanan kisilerdir. Olumsuz degerlendirme karsisinda insanlar, duygularini gizler. Bu iletilere kizginlikla karsilik verirler ve karsi savunmaya geçerler. Yargilamak, elestirmek ve suçlamak iletisimi öldürür.

27. kinayicinin kinamasindan korkmayin ??? ???????? ????????? ??????? ??? ????????? ??????? ??? ??????? ???????? ??????? ?????? ???????? ??????????? ?????????????? ????????? ????? ?????????????? ????????? ????? ????????????? ???????????? ??? ??????? ?????? ????? ?????????? ???????? ?????? ?????? ?????? ?????? ????????? ??? ?????? ???????? ??????? ??????? “Siz ey imana ermis olanlar! Eger imaninizi kaybederseniz, Allah, zaman içinde (sizin yerinize) Onun sevdigi ve Onu seven insanlar geçirecektir; müminlere karsi alçak gönüllü, hakikati inkar edenlere karsi onurlu; Allah yolunda üstün çaba gösteren ve kendilerini kinayabilecek kimselerin kinamasindan korkmayan (insanlar): Bu, Allahin diledigine bagisladigi lütfudur. Allah (lütfunda) sinirsizdir ve her seyi bilendir.” (Mâide, 5/54) “O ye who believe! Whoso of you becometh a renegade from his religion, (know that in his stead) Allah will bring a people whom He loveth and who love Him, humble toward believers, stern toward disbelievers, striving in the way of Allah, and fearing not the blame of any blamer. Such is the grace of Allah which He giveth unto whom He will. Allah is All-Embracing, All-Knowing.” (Mâide, 5/54)

28. Egitim ve Mesleki Gelisim Degisim ve egitim demek; öncelikle mesleki yayinlari ve gelismeleri izlemek, mesleki derneklere üye olmak, mesleki konferanslara ve toplantilara katilmak demektir. Ayni meslekte olanlarla, ayni isi yapanlarla iletisim içinde kalip fikir alis verisi yapmak mesleki gelisimi güçlendirir. “Basari formülünün en önemli bileseni, insanlarla iyi geçinmeyi bilmektir.”

29. Imajiniza Dikkat Edin

30. Kendiyle barisik olabilmek, iç firtinalari durdurmakla olur. ???????? ????? ????????? ?????? ??????? ?????????? ?????????? [Sems, 91/7] Nefse ve ona birtakim kabiliyetler verene, ????????????? ?????????? ???????????? Sonra da ona kötülük ve takva kabiliyetini verene yemin olsun ki, [Sems, 91/8] ???? ???????? ??? ????????? Elbette nefsini temizleyip parlatan kurtulmustur. [Sems, 91/9] (Bu her türlü kurtulusa samildir, maddi ve manevi, dünyevi ve uhrevi) ?????? ????? ??? ????????? Kendini fenaliklara gömen kimse de ziyana ugramistir. [Sems, 91/10] (Bu da her türlü zarari içerir; maddi ve manevi, dünyevi ve uhrevi)

31. Iletisim ve Sosyal Münasebet Iletisim ve sosyal münasebet konusunda su ayet dikkat çekmektedir. ??? ???????? ???????? ?????? ???????????? ???? ?????? ???????? ??????????????? ???????? ??????????? ????????????? ????? ???????????? ????? ??????? ??????????? ????? ??????? ??????? ??????? “Ey insanlar! Dogrusu biz sizi bir erkekle bir kadindan yarattik ve birbirinizi tanimaniz için sizi milletlere ve kabilelere ayirdik. Muhakkak ki Allah yaninda en degerli olaniniz, O'na karsi gelmekten en çok sakinanizdir.” (Hucurât, 49/13).

33. Suurlu Hareket Gelistirir Insanlar genellikle, görmeden bakmakta, duymadan dinlemekte, hissetmeden dokunmakta, tad almadan yemekte, fiziki bilince erismeden hareket etmekte ve düsünmeden konusmaktadir. Vinci Leonardo Da

34. Peygamberimizin Sefkati ?????? ??????? ?????????? ?????????? ??????? ???????? ????? ?????? ????? ?????? ?????? ????? ?????? ??????? ????????? ???????????? ???? ???????? ??????? ???????? ????????????? ?????? ????????????? ??? ???????? ??????? ???????? ??????????? ????? ?????? ????? ?????? ??????? ????????????????? “O vakit Allah'tan bir rahmet ile onlara yumusak davrandin! Sayet sen kaba, kati yürekli olsaydin, hiç süphesiz, etrafindan dagilip giderlerdi. Su halde onlari affet; bagislanmalari için dua et; is hakkinda onlara danis. Kararini verdigin zaman da artik Allah'a dayanip güven. Çünkü Allah, kendisine dayanip güvenenleri sever” (Âl-i Imrân, 3/159). Sefkatli yaklasimla cahili Araplar, asr-i saadet insani haline gelmislerdir.

35. Islam Kardesligi Suuru ?????? ??????? ?????????? ?????????? ???????? ?????????????? ???????? ???????????? ?????? ???????????? ?????????? ??????? ??????????? ??????????? “Müminler ancak kardestirler. Öyleyse dargin olan kardeslerinizin arasini düzeltin ve Allah'tan korkun ki size rahmet edilsin” (Hucurat, 49/10). Islam Kardesligi suuru her daim canli tutulmalidir.

36. Saglikli Iletisim ve Sosyal Münasebet Alinan ve verilen mesajlarin ne derece algilanabildigi, iletisim ve sosyal münasebeti derinden etkiler. Insanlar arasindaki anlayis, yorumlayis ve hissedis farki ortadan kaldirilabilirse iletisim ve sosyal münasebet saglikli olur. Muhtemel problemler, hosgörü atmosferinde büyük ölçüde çözülebilir. Gerginlikler, gerginlik üretir. Kötülükler ancak iyilik ile ortadan kaldirilabilir.

37. Etkin Kimlik Kendi kabuguna çekilmislik, acizliktir. Toplumun dinamiklerini sekillendirici, sevimli bir üslup gelistirmeliyiz. “Yumusak olma ezilirsin, sert olma kirilirsin.” Victor Hugo

38. Cemiyet Adami Küçük topluluklarda, insanlar arasi iletisimin ve samimiyetin zedelenmesi sonucu basit konular, dedikodu ve sözüne itimat edilemeyecek bazi kimseler sebebiyle, kavgalara dönüsebilmektedir. Herkesin veya taraflarin sözüne itibar edecegi güvenilir kimlikler olusturulmalidir. (Cemiyet Adami) Önyargi, beynin temel düsmanidir. Saygi ve açiklik, iletisimimin ön prensiplerindendir. Yerinde söz söylemesini bilen özür dilemek zorunda kalmaz.

39. Cemiyet Adami Huzur Kaynagidir Cemiyet adamlari, taraflar arasindaki anlasmazlik sebeplerini ortadan kaldirarak toplumdaki huzur, güven ve dayanismayi saglarlar. Böylesi degerli insanlardan mahrum olan toplumlarda, huzurlu bir hayat yasamak zorlasir. Lüzumsuz yere, kavga ve kirginliklara, yerine göre kan dökülmesine kadar gidecek olaylar, ancak böylesi gönül ve cemiyet adamlariyla önlenebilir.

40. Cemiyet Adami Gerginlikleri Önler Fani hayatin akisini, baki hayat sermayesine dönüstürebilmek için gönül ve cemiyet adami olmaya çalismalidir. Kötülükler ancak iyiliklerle ortadan kaldirilabilir. Gerginlikler, ancak gerginlik ve kötülük dogurur ve bundan herkes rahatsiz olur. “Kötülügün kazanmasi için gerekli olan tek sey iyi insanlarin hiçbir sey yapmamasidir.” Edmund Burke

41. Islâmî müesseselerin etkinligi Müslümanin hayatinda Islâmî müesseselerin etkinligi kadar, gelisim ve olgunlasma mümkün olabilir. Camii Tevhidin Gerçeklestigi Mekandir. Inanan insanin hayatinda, cami ve cemaatin önemli bir yeri olmalidir. KARAKOÇAN MÜFTÜLÜGÜ SUNDU KATILIMINIZDAN DOLAYI TESEKKÜR EDERIZ.

  • Login