J zef ch e mo ski
Download
1 / 13

J ózef Ch ełmoński - PowerPoint PPT Presentation


  • 106 Views
  • Uploaded on

J ózef Ch ełmoński. Urodzony 7 listopada 1849 roku w Boczkach małej wsi w Polsce położonej w województwie łódzkim, w powiecie łowickim w ubogiej, drobnoszlacheckiej rodzinie. zmarł w 1914 roku w Kuklówce pod Grodziskiem Mazowieckim.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' J ózef Ch ełmoński' - annick


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
J zef ch e mo ski
Józef Chełmoński

Urodzony 7 listopada

1849 roku w Boczkach małej wsi w Polsce położonej w województwie łódzkim, w powiecie łowickim w ubogiej, drobnoszlacheckiej rodzinie.

zmarł w 1914 roku w Kuklówce pod Grodziskiem Mazowieckim.


Już od młodych lat musiał zajmować się pracą na roli tak jak jego rodzice, nie miał więc zbyt szczęśliwego dzieciństwa. Jednak barwność wsi łowieckiej wpłynęła na malarstwo Chełmońskiego. 

W 1867 roku wstępuje do pracowni malarskiej gdzie uczy się podstaw i umiejętności narzucenia sobie dyscypliny pracy. Pomogła mu bardzo sumienność i pracowitość, które wyniósł z domu rodzinnego.


Jego malarstwo charakteryzowało się wielką ekspresją i temperamentem lecz odwzorowywał naturę taka jaka jest w rzeczywistości : surową, nie wyidealizowaną.


Jako jeden z nielicznych potrafił ukazać na swych obrazach chrapanie koni, ich rozpędzone sylwetki, mokre od wilgoci drzewa tak realistycznie jak byłyby one tam naprawdę.


W czasie rocznego pobytu w Warszawie namalował jedno ze swych najpiękniejszych obrazów, słynne "Babie lato".


Obraz ten przedstawia pastwisko i leżącą na nim młodą wiejską dziewczynę w ukraińskim stroju, która wyciągniętą ręką chwyta fruwające w powietrzu pasma babiego lata. Przedstawił ja jak prostą , bosą dziewczynę, oddaną zabawie, nie próbując niczego idealizować. 


Jednak gdy pokazał to dzieło na wystawie w Zachęcie, uznano, że obraz jest wulgarny. Widziano w nim jedynie młodą dziewczynę, z brudnymi stopami i w parcianej odzieży


W niektórych obrazach artysta przekroczył granice realizmu dając wyraz panteistycznemu pojmowaniu świata.

„Kuropatwy na śniegu”

„Krzyż w zadymce”


W znamienny dla symbolistów sposób obserwowany krajobraz był dla niego jedynie punktem wyjścia, wizualnym impulsem pobudzającym refleksję nad istotą bytu. Świt, zmierzch i noc stały się ulubionymi porami obcowania twórcy z naturą

„Noc księżycowa”

„Dniestr w nocy”


Snujące się nad ziemią mgły i szare światło poranka ukrywały przed wzrokiem szczegóły pejzaży, by dać pierwszeństwo subtelnym niuansom barw i walorów.

„Świt”


Droga, która kroczył Chełmoński, wiodąca do szerokiego, barwnego, pełnego temperamentu malarstwa, do tej wyjątkowej rodzajowej szlachetności, którą później osiągnie, do barw soczystych i pięknie z sobą harmonizujących, do dzieł, które dziś najbardziej lubimy, gdyż odkrywamy w nich jakąś zaskakującą monumentalność prostoty i natężenie uczucia – nie była łatwa.


Koniec
Koniec barwnego, pełnego temperamentu malarstwa, do tej wyjątkowej rodzajowej szlachetności, którą później osiągnie, do barw soczystych i pięknie z sobą harmonizujących, do dzieł, które dziś najbardziej lubimy, gdyż odkrywamy w nich jakąś zaskakującą monumentalność prostoty i natężenie uczucia – nie była łatwa.


ad