Tlak vzduchu tlakov tvary
Download
1 / 37

Tlak vzduchu, tlakové útvary - PowerPoint PPT Presentation


 • 165 Views
 • Uploaded on

Tlak vzduchu, tlakové útvary. Tlak vzduchu. Změna tlaku vzduchu s výškou. Výškový barický stupeň Na zemi 1hPa = 8m výšky V hladině 500 hPa 1hPa = 16m výšky. Změna tlaku vzduchu s výškou. Závislost tlaku na teplotě. Horizontální změny tlaku.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Tlak vzduchu, tlakové útvary' - alissa


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript


Zm na tlaku vzduchu s v kou
Změna tlaku vzduchu s výškou

 • Výškový barický stupeň

 • Na zemi

  1hPa = 8m výšky

 • V hladině 500 hPa

  1hPa = 16m výšky
Horizont ln zm ny tlaku
Horizontální změny tlaku

 • Více než 10000x menší změny tlaku vzduchu v horizontálním směru oproti směru vertikálnímu

 • 8 m/1hPa X 80 km/1hPa


Tlak na hladin mo e
Tlak na hladině moře

 • Z různých důvodů je třeba tlak přepočítávat k nějaké vztažné hladině – většinou hladina moře

  • zakreslení map tlakového pole

  • barometrické měření výšky

  • nastavení výškoměru


Qnh qfe qff qne
QNH, QFE, QFF, QNE

 • QFE – tlak přímo naměřený barometrem. Výškoměr nastavený na QFE ukazuje na letišti výšku „nula“


Qnh qfe qff qne1
QNH, QFE, QFF, QNE

 • QFF – tlak přepočtený na hladinu moře použitím barometrické formule na střední hladinu moře. Meteorologické využití – mapy tlaku


Qnh qfe qff qne2
QNH, QFE, QFF, QNE

 • QNH – tlak přepočtený na hladinu moře podle MSA. Výškoměr ukazuje výšku nad mořem = ALTITUDE


Qnh qfe qff qne3
QNH, QFE, QFF, QNE

 • QNE – standartní tlak 1013,25 hPa. Při nastavení výškoměru na QNE neukazuje výškoměr skutečnou výšku letadla, ale letadla mohou zachovávat výškové rozestupy (zejména v letových hladinách)

 • Převodní výška (stoupání)

 • Převodní hladina (klesání)

 • Letová hladina

Chyby m en v ky2
Chyby měření výšky

 • nízká teplota, nízký tlak = „letím níže než si myslím“ //nebezpečná varianta

 • Vysoká teplota, vysoký tlak = „letím výše než si myslím“ //bezpečná varianta


Rozd l qnh a qff
Rozdíl QNH a QFF

 • Na hladině moře QNH = QFF = QFE

 • V malých výškách malý rozdíl QNH a QFF

 • Ve větších n.v. větší rozdíl QNH a QFF • Coriolisova síla je síla, která se uplatňuje v souřadném systému (vztažné soustavě), která je pevně spojena s rotující Zemí. Tato síla je přímo úměrná rychlosti pohybu tělesa a zeměpisné šíři, v niž se pohyb děje. Lze si ji představit jako sílu, která vychyluje pohybující se tělesa ve vztažné soustavě Země z jejího přímočarého pohybu. Pro pozorovatele vně souřadný systém bude toto těleso konat stále přímočarý pohyb, zatímco pro pozorovatele nacházejícího se v souřadném systému Země bude těleso konat pohyb zakřivený. Tato uchylující síla zemské rotace působí vždy ve směru kolmém na pohyb tělesa a uchyluje dráhu pohybu. Tato síla ovlivňuje pohyb vody v řekách, dráhu střel v balistice, jevy v meteorologii apod.


Pohled z vesm ru mimo desku
pohled z vesmíru souřadném systému (vztažné soustavě), která je pevně spojena s rotující Zemí. Tato síla je přímo úměrná rychlosti pohybu tělesa a zeměpisné šíři, v niž se pohyb děje. Lze si ji představit jako sílu, která vychyluje pohybující se tělesa ve vztažné soustavě Země z jejího přímočarého pohybu. Pro pozorovatele vně souřadný systém bude toto těleso konat stále přímočarý pohyb, zatímco pro pozorovatele nacházejícího se v souřadném systému Země bude těleso konat pohyb zakřivený. (mimo desku)


Pohled ze zem z desky
pohled ze země souřadném systému (vztažné soustavě), která je pevně spojena s rotující Zemí. Tato síla je přímo úměrná rychlosti pohybu tělesa a zeměpisné šíři, v niž se pohyb děje. Lze si ji představit jako sílu, která vychyluje pohybující se tělesa ve vztažné soustavě Země z jejího přímočarého pohybu. Pro pozorovatele vně souřadný systém bude toto těleso konat stále přímočarý pohyb, zatímco pro pozorovatele nacházejícího se v souřadném systému Země bude těleso konat pohyb zakřivený. (z desky)


Trajektorie
trajektorie souřadném systému (vztažné soustavě), která je pevně spojena s rotující Zemí. Tato síla je přímo úměrná rychlosti pohybu tělesa a zeměpisné šíři, v niž se pohyb děje. Lze si ji představit jako sílu, která vychyluje pohybující se tělesa ve vztažné soustavě Země z jejího přímočarého pohybu. Pro pozorovatele vně souřadný systém bude toto těleso konat stále přímočarý pohyb, zatímco pro pozorovatele nacházejícího se v souřadném systému Země bude těleso konat pohyb zakřivený. 


Geostrofick v tr
geostrofický vítr souřadném systému (vztažné soustavě), která je pevně spojena s rotující Zemí. Tato síla je přímo úměrná rychlosti pohybu tělesa a zeměpisné šíři, v niž se pohyb děje. Lze si ji představit jako sílu, která vychyluje pohybující se tělesa ve vztažné soustavě Země z jejího přímočarého pohybu. Pro pozorovatele vně souřadný systém bude toto těleso konat stále přímočarý pohyb, zatímco pro pozorovatele nacházejícího se v souřadném systému Země bude těleso konat pohyb zakřivený. 


Gradientov v tr
gradientový vítr souřadném systému (vztažné soustavě), která je pevně spojena s rotující Zemí. Tato síla je přímo úměrná rychlosti pohybu tělesa a zeměpisné šíři, v niž se pohyb děje. Lze si ji představit jako sílu, která vychyluje pohybující se tělesa ve vztažné soustavě Země z jejího přímočarého pohybu. Pro pozorovatele vně souřadný systém bude toto těleso konat stále přímočarý pohyb, zatímco pro pozorovatele nacházejícího se v souřadném systému Země bude těleso konat pohyb zakřivený. 


Vliv t en
vliv tření souřadném systému (vztažné soustavě), která je pevně spojena s rotující Zemí. Tato síla je přímo úměrná rychlosti pohybu tělesa a zeměpisné šíři, v niž se pohyb děje. Lze si ji představit jako sílu, která vychyluje pohybující se tělesa ve vztažné soustavě Země z jejího přímočarého pohybu. Pro pozorovatele vně souřadný systém bude toto těleso konat stále přímočarý pohyb, zatímco pro pozorovatele nacházejícího se v souřadném systému Země bude těleso konat pohyb zakřivený. 


Tlakov n e cyklona
tlaková níže - cyklona souřadném systému (vztažné soustavě), která je pevně spojena s rotující Zemí. Tato síla je přímo úměrná rychlosti pohybu tělesa a zeměpisné šíři, v niž se pohyb děje. Lze si ji představit jako sílu, která vychyluje pohybující se tělesa ve vztažné soustavě Země z jejího přímočarého pohybu. Pro pozorovatele vně souřadný systém bude toto těleso konat stále přímočarý pohyb, zatímco pro pozorovatele nacházejícího se v souřadném systému Země bude těleso konat pohyb zakřivený. 


Tlakov v e anticyklona
tlaková výše - anticyklona souřadném systému (vztažné soustavě), která je pevně spojena s rotující Zemí. Tato síla je přímo úměrná rychlosti pohybu tělesa a zeměpisné šíři, v niž se pohyb děje. Lze si ji představit jako sílu, která vychyluje pohybující se tělesa ve vztažné soustavě Země z jejího přímočarého pohybu. Pro pozorovatele vně souřadný systém bude toto těleso konat stále přímočarý pohyb, zatímco pro pozorovatele nacházejícího se v souřadném systému Země bude těleso konat pohyb zakřivený. 


3d n hled
3D náhled souřadném systému (vztažné soustavě), která je pevně spojena s rotující Zemí. Tato síla je přímo úměrná rychlosti pohybu tělesa a zeměpisné šíři, v niž se pohyb děje. Lze si ji představit jako sílu, která vychyluje pohybující se tělesa ve vztažné soustavě Země z jejího přímočarého pohybu. Pro pozorovatele vně souřadný systém bude toto těleso konat stále přímočarý pohyb, zatímco pro pozorovatele nacházejícího se v souřadném systému Země bude těleso konat pohyb zakřivený. 


Klasifikace tlakov ch tvar
Klasifikace tlakových útvarů souřadném systému (vztažné soustavě), která je pevně spojena s rotující Zemí. Tato síla je přímo úměrná rychlosti pohybu tělesa a zeměpisné šíři, v niž se pohyb děje. Lze si ji představit jako sílu, která vychyluje pohybující se tělesa ve vztažné soustavě Země z jejího přímočarého pohybu. Pro pozorovatele vně souřadný systém bude toto těleso konat stále přímočarý pohyb, zatímco pro pozorovatele nacházejícího se v souřadném systému Země bude těleso konat pohyb zakřivený. 

 • Vysoké

  přes celou troposféru

 • Přízemní

  od země do cca 700 hPa

 • Výškové

  nad hladinou 700 hPa


Klasifikace tlakov ch n
Klasifikace tlakových níží souřadném systému (vztažné soustavě), která je pevně spojena s rotující Zemí. Tato síla je přímo úměrná rychlosti pohybu tělesa a zeměpisné šíři, v niž se pohyb děje. Lze si ji představit jako sílu, která vychyluje pohybující se tělesa ve vztažné soustavě Země z jejího přímočarého pohybu. Pro pozorovatele vně souřadný systém bude toto těleso konat stále přímočarý pohyb, zatímco pro pozorovatele nacházejícího se v souřadném systému Země bude těleso konat pohyb zakřivený. 

 • Termické tlakové níže

 • Frontální tlakové níže

 • Tropické tlakové níže


Termick tlakov n e
Termická tlaková níže souřadném systému (vztažné soustavě), která je pevně spojena s rotující Zemí. Tato síla je přímo úměrná rychlosti pohybu tělesa a zeměpisné šíři, v niž se pohyb děje. Lze si ji představit jako sílu, která vychyluje pohybující se tělesa ve vztažné soustavě Země z jejího přímočarého pohybu. Pro pozorovatele vně souřadný systém bude toto těleso konat stále přímočarý pohyb, zatímco pro pozorovatele nacházejícího se v souřadném systému Země bude těleso konat pohyb zakřivený. 

 • Typicky středy kontinentů v létě během dne

  Nízký tlakový útvar, ve vyšších hladinách často tlaková výše. Nemusí docházet k tvorbě oblačnosti ani srážek.


Front ln tlakov n e
Frontální tlaková níže souřadném systému (vztažné soustavě), která je pevně spojena s rotující Zemí. Tato síla je přímo úměrná rychlosti pohybu tělesa a zeměpisné šíři, v niž se pohyb děje. Lze si ji představit jako sílu, která vychyluje pohybující se tělesa ve vztažné soustavě Země z jejího přímočarého pohybu. Pro pozorovatele vně souřadný systém bude toto těleso konat stále přímočarý pohyb, zatímco pro pozorovatele nacházejícího se v souřadném systému Země bude těleso konat pohyb zakřivený. 

Obvykle vysoký tlakový útvar. Do Evropy často přicházejí jako „frontální vlny“ od západu, severozápadu. Vznikají „v závětří“ Grónska.


Front ln tlakov n e1
Frontální tlaková níže souřadném systému (vztažné soustavě), která je pevně spojena s rotující Zemí. Tato síla je přímo úměrná rychlosti pohybu tělesa a zeměpisné šíři, v niž se pohyb děje. Lze si ji představit jako sílu, která vychyluje pohybující se tělesa ve vztažné soustavě Země z jejího přímočarého pohybu. Pro pozorovatele vně souřadný systém bude toto těleso konat stále přímočarý pohyb, zatímco pro pozorovatele nacházejícího se v souřadném systému Země bude těleso konat pohyb zakřivený. 


Tropick tlakov n e
Tropická tlaková níže souřadném systému (vztažné soustavě), která je pevně spojena s rotující Zemí. Tato síla je přímo úměrná rychlosti pohybu tělesa a zeměpisné šíři, v niž se pohyb děje. Lze si ji představit jako sílu, která vychyluje pohybující se tělesa ve vztažné soustavě Země z jejího přímočarého pohybu. Pro pozorovatele vně souřadný systém bude toto těleso konat stále přímočarý pohyb, zatímco pro pozorovatele nacházejícího se v souřadném systému Země bude těleso konat pohyb zakřivený. 

 • „Pozůstatek hurikánu“

 • Původně tropická porucha postupující od Afriky směrem do Karibiku a směrem na Floridu už jako hurikán. Po postupu na sever stočení k západu a pře Atlantik už jako tlaková níže směrem k Evropě


Tropick tlakov n e1
Tropická tlaková níže souřadném systému (vztažné soustavě), která je pevně spojena s rotující Zemí. Tato síla je přímo úměrná rychlosti pohybu tělesa a zeměpisné šíři, v niž se pohyb děje. Lze si ji představit jako sílu, která vychyluje pohybující se tělesa ve vztažné soustavě Země z jejího přímočarého pohybu. Pro pozorovatele vně souřadný systém bude toto těleso konat stále přímočarý pohyb, zatímco pro pozorovatele nacházejícího se v souřadném systému Země bude těleso konat pohyb zakřivený. 


ad