BILISIM TEKNOLOJILERI

BILISIM TEKNOLOJILERI PowerPoint PPT Presentation


  • 560 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Download Presentation

BILISIM TEKNOLOJILERI

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


1. BILISIM TEKNOLOJILERI msc. Alparslan DURMAZ Bilisim Teknolojileri Ögretmeni Tuzla Teknik Okullari Aralik, 2005

4. Bilisim Teknolojileri Nedir? BT, güncel bir bakisla; bilgisayar donanimi, yazilimi, networkler, iletisim teknolojileri, bu alanda yetismis insan gücü, prosedürler, internet, intranet ve iletisim araçlari gibi çok sayida bilesene sahiptir. bilisim teknolojilerinin “deger yaratan ve deger katan” bir dizi teknoloji ve araçtan olustugu unutulmamalidir. Bu anlamda gereksinimleri iyi bir sekilde belirlemek, dogru çözümler gelistirmek için de iyi bir örgütlenme ve stratejiye sahip olmak gerekir.

5. Bilisim Teknolojileri Nedir? SIRKETLERE NELER SAGLAR Yöneticilerin karar verme süreçlerine yardimci olur: Veritabani sistemleri, çalisma tablosu programlari ve daha birçok yazilim sistemi, kurumsal verilerin degerlendirilmesinde ve yöneticilere anlamli bilgiler seklinde sunulmasinda önemli rol oynarlar. Maliyetleri azaltir: Biisim teknolojisi araçlari, ürün gelistirme, üretim, dagitim ve müsteri iliskileri yönetimi bakimindan maliyetleri büyük ölçüde azaltir ve zaman tasarrufu saglarlar. Ayrica, Internet, Intranet, diger network ve iletisim olanaklari ofis içinde ve ofisler arasindaki iletisim maliyetlerini önemli ölçüde azaltir. Bilginin akmasini saglar: Bilginin sirket içinde akmasi saglanir. Her düzeyde gereken bilgi gereken noktaya hizli biçimde akar ve sirket çalisanlarinin takim halinde (verimli) çalismasi saglanir. Bu islemler bir bütün olarak is akisini olusturur. Is akisi sayesinde dökümanlarin yönlendirilmesi onaylanmasi ve ilgili kisilere çok kisa sürede ulastirilmasi saglanir. Bu da sirketlerin hizli karar vermesini ve birçok sürecinde kaliteyi arttirmasini saglar. Çeviklik: Çeviklik kavrami da bilisim teknolojilerinin sirketlere kattigi önemli bir degerdir. Pazar ve yasalar degistiginde sirketin hemen adapte olmasi gerekir. Bunun yani sira ürünlerin yasam süreleri de gün geçtikçe kisalmaktadir. Bilgisayar sistemleri üzerinde gelistirilen doküman yönetimi ve is akisi sistemleri yeni prosedürlerin hizla hayata geçmesini saglar.

6. Bilisim Teknolojileri Nedir? ÖNEMI ARTTI Is stratejileri: Zamani ve uzakliklari azaltir. Elektronik ticareti olanakli kilar. Sirket kültürü: Bilginin kolayca akmasini saglar. Seffaflik ve katilimci yönetim saglar. Organizasyon yapisi: Birbirine bagli sanal ve elektronik sirket yapisini olusturur. Yönetim süreci: Karmasik karar alma süreçlerinde yardimci olur. Çalisma alani: Evde ya da yolda (her yerde) is yapilmasini saglar.

7. Bilisim Teknolojileri Nedir? Eskiden denetim ve yönetim araci olarak benimsenen bilisim teknolojileri bugün stratejik kararlarin verilmesinde en önemli rolü oynamaktadir. Sirket sahipleri ve yöneticiler, farkli kaynaklardan gelen çok sayida bilgiyi degerlendirmek, kararlari almak ve kisa zamanda uygulamak zorundadirlar. Bilisim Teknolojileri, günümüzde sirketlerin basarisinda mutlak rol oynayan bir dizi teknoloji ve araçtan olusur. Ancak sirketler belli bir stratejiyle bu teknolojilerden yararlanmayi bilmelidirler. Bunun en önemli etkeni de kuskusuz bu alanda yetismis insan gücü faktörüdür.

9. Öncü Kuruluslar ve Egitimler Bu kuruluslar arasinda dünyada özellikle de ülkemizde çokça taninan iki firma ön plana çikmaktadir. “Cisco Systems” ve “Microsoft”. Bilisim Teknolojileri bölümü için uygun olabilecek ve bu kuruluslar tarafindan verilen egitimlere örnekler.

10. Öncü Kuruluslar ve Egitimler CNAP (Cisco Network Academy Program)

11. Öncü Kuruluslar ve Egitimler BTT-1 (Bilisim Teknolojilerinin Temelleri) Bilisim teknolojilerinin temelleri Bilgisayarlar nasil çalisir Bir bilgisayari toplamak Isletim sistemlerinin temelleri Windows 9x isletim sistemleri Windows NT/2000 isletim sistemi Windows XP isletim sistemi Çokluortam yetenekleri Sunucular için gelismis donanim ilkeleri Ag olusturma temelleri Yazicilar ve paylasimi Koruyucu bakim PC donaniminda sorun giderme Yazilimda sorun giderme

12. Öncü Kuruluslar ve Egitimler

13. Öncü Kuruluslar ve Egitimler

14. Öncü Kuruluslar ve Egitimler

15. Öncü Kuruluslar ve Egitimler

  • Login