Pary stolic francji
Download
1 / 60

Paryż stolicą Francji - PowerPoint PPT Presentation


 • 117 Views
 • Uploaded on
 • Presentation posted in: General

Paryż stolicą Francji. Paryż -stolica Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną.Stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Hymnem Francji jest Marsylianka.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha

Download Presentation

Paryż stolicą Francji

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Paryż stolicą Francji


 • Paryż-stolica Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną.Stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju.

 • Hymnem Francji jest Marsylianka.


Miasto w światowej kulturze zajmuje miejsce szczególne, nie ze względu na to , że jest stolicą Francji i jednym z największych miast Europy i świata. Właśnie tu działają najbardziej znane domy mody takie jak :

Herb Paryża


Paryż także jest idealnym miejscem na spędzenie wakacji nie tylko ze względu na różnego rodzaju sklepy ale i ze względu na wszelkiego rodzaju zabytki i architekturę taką jak :


Kolumna Wielkiej Armii


Kolumna Wielkiej Armii - obelisk w formie kolumny wzniesiony na placu Vendôme w Paryżu.

Inspiracją dla kolumny była antyczna Kolumna Trajana oraz kilka pomników zaprojektowanych i nigdy nie zrealizowanych w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

Cesarz Napoleon poświęcił chwale Wielkiej Armii tę kolumnę, pomnik wzniesiony z dział zdobytych na przeciwniku w wojnie z Niemcami w 1805 roku.


Luwr


Luwr – największe muzeum sztuki na świecie, stworzone pod koniec XVII w. W latach 80. XX w. na dziedzińcu Luwru wybudowano wielką, szklaną piramidę, wpuszczającą światło do podziemnej hali wejściowej, z której rozchodzą się wejścia do sal muzealnych. Wśród najcenniejszych eksponatów w muzeum znajdują się: Wenus z Milo, Mona Liza.


Conciergerie


Conciergerie-budowla o charakterze obronnym, która znajduje się na wyspie Cité - w centrum starego Paryża. Współcześnie jest jednym ze skrzydeł Pałacu Sprawiedliwości.

Swoją najbardziej znaną funkcję obiekt otrzymał w 1391 r. Stanowił więzienie ogólne, bez podziału na osadzonych politycznie i kryminalnie. Traktowanie więźniów było ściśle uzależnione od ich możliwości finansowych. Bogatsi opłacali lepsze cele,w których znajdowały się łóżko,biórko i coś do pisania , natomiast biedniejsi byli trzymani w celach zbiorowych w niehigienicznych warunkach.


Panteon w Paryżu


Panteon - budowla w Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu. Wzniesiona w XVIII wieku jako kościół

św. Genowefy,od czasów Rewolucji w 1791 Panteon jest miejscem spoczynku wielu sławnych Francuzów i Francuzek. W krypcie Panteonu znajdują się m.in. grobowce: wynalazcy pisma dla niewidomych: Louisa Braille'a ; fizyków : Paula Langevina, Piotra Curie ; uczonej 

Marii Skłodowskiej-Curie i wielu innych.

Dwukrotnie próbowano przywrócić funkcję religijną Panteonowi, lecz od 1885 roku ostatecznie przeznaczono go na mauzoleum.


Les Invalides


Les Invalides-wybudowany został z inicjatywy Ludwika XIV w latach 1670-1676.Od samego początku istnienia służył jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych.W swoich salach mógł pomieścić około czterech tysięcy chorych i rannych żołnierzy. Obecnie jest także miejscem spoczynku wielu bohaterów francuskich, m.in. Napoleona Bonaparte.


Katedra Notre-Dame


Katedra Notre-Dame- Jedna z najbardziej znanych katedr wstylu gotyckim na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo.Jej nazwe tłumaczy się jako Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej.Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345).


Kino La Geode


Kino La Geode - sala kinowa w

Parku La Villette w Paryżu w kształcie kuli o średnicy 36 m.Konstrukcja pokryta jest wypolerowaną blachą stalową. Sala kinowa posiada 375 miejsc. Zastosowano tu ruchomą widownie i ekran hemisferyczny, który tworzy półkulę.


Sorbona


Sorbona- tradycyjna nazwa historycznego uniwersytetu paryskiego założonego w 1257 roku, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Europie.

Uniwersytet paryski był modelem dla innych średniowiecznych uniwersytetów. Pierwotnie został on utworzony jako miejsce spotkań fakultetu teologii.


Opera Paryska


  Opera Paryska - wybudowana w stylu eklektyzmu w latach 70-tych XIX wieku. Utrzymany w stylu barokowym gmach opery posiada niezwykłe bogactwo ozdób i ornamentów, oraz wspaniałą sztukaterię i złote rzeźby mitologicznych bohaterów. Wnętrze gmachu ozdobione z wielkim przepychem - marmurowe schody a na suficie malowidła wykonane przez Marca Chagalla. Obecnie w Operze odbywają się wyłącznie przedstawienia baletowe.


Łuk Triumfalny


Łuk Triumfalny- Jest to ważny element architektury Paryża, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich. Łuk został zbudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.

Na łuku znajdują się 4 znaczne reliefy:

Wymarsz ochotników w 1792(François Rude)

Triumf Napoleona (Jean-Pierre Cortot)

Obrona Francji przed koalicją 1814 (Antoine Etex)

Pokój(la Paix, Antoine Etex)


Kościół de la Madeleine


Kościół de la Madeleine - świątynia katolicka położona na placu

de la Madeleine.Jego budowa trwała 85 lat . Budowla reprezentuje styl neoklasycystyczny.

Napoleon Bonaparte zdecydował dekretem z 2 grudnia 1806r. o wzniesieniu świątyni ku chwale armii francuskiej. 


Most Aleksandra III


Most Aleksandra III – most wybudowany w latach 1896-1900 w Paryżu. Został nazwany na cześć cesarza Imperium Rosyjskiego Aleksandra III Romanowa. Most nawiązuje do przymierza

rosyjsko-francuskiego zawartego w 1892 roku. Na moście umieszczone są godła Francji i Imperium Rosyjskiego.


Pola Elizejskie


Pola Elizejskie-reprezentacyjna aleja Paryża, łącząca plac Zgody z Placem Gwiazdy z monumentalnym Łukiem Triumfalnym, a dalej z nowoczesną dzielnicą biznesową.Długość tej alei wynosi 1910 metrów.Pola Elizejskie zawierają liczne kina,teatry,resteuracje i ekskluzywne sklepy.


Wielki Łuk Braterstwa


Wielki Łuk Braterstwa- pomnik w biznesowej dzielnicy Paryża. Wybudowany jest specjalnie tak aby było z niegowidać Łuk Triumfalny i na odwrót.

Znajdują się w nim pomieszczenia zajmowane przez urzędy, galerie sztuki nowoczesnej oraz muzea historii i rozwoju komputerów.


Palais Royal


Palais Royal- dawna rezydencja królewska, położona na prawym brzegu, naprzeciwko Luwru, obecnie siedziba francuskiej Rady Stanu, Rady Konstytucyjnej i Ministerstwa Kultury, połączony z francuskim Teatrem Narodowym Comédie-Française.


Wieża Eiffla


Wierza Eiffla-najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji.

Wieżę zbudowano specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku. Miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji.


Bazylika Sacré-Ceur 


Bazylika Sacré-Ceur

 (Bazylika Najświętszego Serca)- zaprojektowana przez Paula Abadie, wybudowana została na szczycie wzgórza Montmartre. Ze szczytu kopuły można oglądać panoramę Paryża i widok na tereny oddalone o 30 km.


Fontanna Niewiniątek


Fontanna Niewiniątek-najważniejsza praca Goujon, powstała w 1549 roku z powodu uroczystego wjazdu Henryka II do Paryża. Początkowo miała być rodzajem architektonicznej trybuny na wzór łuku tryumfalnego. Ostatecznie wystrój rzeźbiarski ograniczył się do reliefów, a woda była tylko przedstawiona.


Pałac Sprawiedliwości


Pałac Sprawiedliwości- znajduje się na wyspie Cité, zajmuje łącznie 1/3 powierzchni całej wyspy.

Od początku istnienia stanowiący siedzibę najważniejszych organów wymiaru sprawiedliwości.


Cmentarz Père-Lachaise


Cmentarz Père-Lachaise- największy i najsłunniejszy cmentarz w paryżu,założony w 1804 roku w ogrodach przylegających do willi Mont-Louis.Na cmentarzu spoczywają m.in. Jarosław Dąbrowski, Walery Wróblewski, Klementyna Hoffman, Józef Wysocki, Maria Walewska oraz Fryderyk Chopin ...


Pałac Wersalski


Pałac Wersalski- pałac królewski w Wersalu, uznawany jest za symbol monarchii absolutnej.

W 1682 pałac w Wersalu stał się oficjalną rezydencją króla Francji i Wersal przejął rolę stolicy kraju.


Muzeum Orsay


Muzeum Orsay- muzeum w Paryżu, zostało założone 9 grudnia 1986 roku.Zbiory zawierają głównie sztukę francuską z lat 1848-1918. Dzieła w nim znajdujące się są znacznie młodsze od tych prezętowanych w Luwrze lecz nie zmienia to faktu, że muzeum rocznie odwiedzane jest przez około 4 mln ludzi.


Pałac Petit


Pałac Petit- wybudowany w 1900 roku w Paryżu specjalnie na Wystawę Światową . Obecnie mieści się w nim Muzeum Sztuk Pięknych Miasta Paryż. Aktualnie muzeum jest podzielone na sekcje którymi są: sekcja dzieła oraz obrazy pochodzące z okresu średniowiecza oraz renesansu, sekcja poświęcona dziełom 18 wiecznym oraz ostatnia sekcja zawiera dzieła francuskich artystów .


Przysmaki Paryża


 • Jednym z symboli kuchni francuskiej są sery.

  Najsłynniejsze francuskie gatunki sera to: śmietankowy fromage blanc,brie i camembert

 • Popularnym pieczywem są bagietki oraz spożywane na śniadanie rogaliki croissanty.

 • Kuchnia ta słynie szczególnie z takich dań

  jak : żabie udka,ślimaki .


Ciekawostki


Do 1930 roku wieża Eiffla była najwyższą konstrukcją na świecie


54% dzieci rodzących się w Paryżu ma czarną skórę.


Największa po II wojnie światowej operacja ewakuacji dzieł sztuki miała miejsce w 2003 roku, kiedy miastu zagrażała powódź.


Motyw Paryża pojawia się w setkach filmów m.in. :

"Zakochany Paryż"

Paryż, Teksas"

"Kod da Vinci"


 • Login