Michael graves
Download
1 / 23

MICHAEL GRAVES - PowerPoint PPT Presentation


 • 186 Views
 • Uploaded on

MICHAEL GRAVES. Muhammed kahraman 20845707 İçt-3. HAYATI(1934-). 9 haziran 1934’te indianapolis’te doğdu. Lisans eğitimini CİNCİNATİ üniversitesinde yüksek lisansını HARVARD üniversitesinde yaptı. 1962’ den itibaren, Princeton üniversitesinde profesör olarak çalışmaya başladı

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' MICHAEL GRAVES' - adrina


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Michael graves

MICHAEL GRAVES

Muhammed kahraman

20845707

İçt-3 • 9haziran 1934’te indianapolis’te doğdu.

 • Lisans eğitimini CİNCİNATİ üniversitesinde yüksek lisansını HARVARD üniversitesinde yaptı.

 • 1962’ den itibaren, Princeton üniversitesinde profesör olarak çalışmaya başladı

 • Bu dönemde Peter Eisenman, Richeard Meier,John Hejdung ve Charles Gwathmey ile birlikte “Beyazlar” ya da “Newyork beşlisi” olarak da adlandırılan grubu oluşturdu.


 • Graves 1964 yılında, kendi mimarlık firması, Michael Graves & Associates’i kurdu. Firmanın split ve grafik uygulamalarında Michael Graves Design Group oluşturur. Her ikisinin de ofisleri, Princeton ve New York’ ta bulunmaktadır.

 • 2003 yılında sebebi bilinmeyen bir enfeksiyon sonucu belinden aşağısı felç oldu.

 • Michael Graves, hala mimarlık mesleğine ve Princeton üniversitesi'nde ders vermeye devam etmektedir.


Tasarim kurami

TASARIM KURAMI Graves & Associates’i kurdu. Firmanın split ve grafik uygulamalarında Michael Graves Design Group oluşturur. Her ikisinin de ofisleri, Princeton ve New York’ ta bulunmaktadır.


 • Graves’ e göre görünüm ve fonksiyon birdir.Graves bu tasarım anlayışını şöyle dile getiriyor: “Görünüşü daha iyi yapmak isteyen insanların söyledikleri doğru. Evet, buna katılmak istiyorum ama bu kolay. Görünüş ve fonksiyon bir ve aynıdır. Onlar ayrı değildir. Çünkü, iyi formu olan herşey güzel görünür.”

 • Graves’in çalışmalarında kendine özgü bir metodu vardır.Modern hareket teknik bir anlatıma dayanmaktadır.Yapıyı makinenin şekillendirdiğine inanır.Modern hareketten önceki tüm mimarlık anlayışı insan ve yeryüzü temasıyla kurulmuştur.Fakat Graves insana dayalı bir mimarlık anlayışını reddeder. onun yapmak istediği ise bu mimarlık anlayışının izinden gidip güncelleştirmek yerine yeni ve figürsel olmayan bir modernizmin öncüsü olmaktır.Bunun için yapı ve yeryüzünü esas almış bunun içinde simetrik girişler hazırlamıştır


 • Graves, kültürel değerlerle onları temsil eden fiziki nesneler arasında bir ilişki olduğunu öne sürer.Geçmiş dönemdeki kültürel değerleri özümseyip onlara simgesel göndermeler ve alıntılarla çağdaş çalışmalarında tarihsel zenginliğinin sürekliliğini belirtir.Bu sebeple onun eserlerinde Kübizm’ e Roma ve Yunan’ ın klasik dünyasına kadar pek çok dönemden referans bulunabilir.


Neml yapilari

ÖNEMLİ YAPILARI nesneler arasında bir ilişki olduğunu öne sürer.Geçmiş dönemdeki kültürel değerleri özümseyip onlara simgesel göndermeler ve alıntılarla çağdaş çalışmalarında tarihsel zenginliğinin sürekliliğini belirtir.Bu sebeple onun eserlerinde Kübizm’ e Roma ve Yunan’ ın klasik dünyasına kadar pek çok dönemden referans bulunabilir.


 • Portland binası nesneler arasında bir ilişki olduğunu öne sürer.Geçmiş dönemdeki kültürel değerleri özümseyip onlara simgesel göndermeler ve alıntılarla çağdaş çalışmalarında tarihsel zenginliğinin sürekliliğini belirtir.Bu sebeple onun eserlerinde Kübizm’ e Roma ve Yunan’ ın klasik dünyasına kadar pek çok dönemden referans bulunabilir.

 • Warehouse

 • Swan and Dolphin oteli

 • Hummana Binası

 • Capistrano Kitaplığı

 • Emory Üniversitesi Sanat ve Arkeoloji Müzesi

 • Crooks House

 • Hanselmann House


Portland b nasi
PORTLAND BİNASI nesneler arasında bir ilişki olduğunu öne sürer.Geçmiş dönemdeki kültürel değerleri özümseyip onlara simgesel göndermeler ve alıntılarla çağdaş çalışmalarında tarihsel zenginliğinin sürekliliğini belirtir.Bu sebeple onun eserlerinde Kübizm’ e Roma ve Yunan’ ın klasik dünyasına kadar pek çok dönemden referans bulunabilir.


Portland binası 1985 yılında inşa edilmiş post modern mimarinin ikonu olmuştur.Bina blok halinde kare pencereler bulundurmaktadır.


Cap strano k tapli i
CAPİSTRANO KİTAPLIĞI mimarinin ikonu olmuştur.Bina blok halinde kare pencereler bulundurmaktadır.


Alexander house
ALEXANDER HOUSE mimarinin ikonu olmuştur.Bina blok halinde kare pencereler bulundurmaktadır.


Emory n vers tes sanat ve arkeoloj m zes
EMORY ÜNİVERSİTESİ SANAT VE ARKEOLOJİ MÜZESİ mimarinin ikonu olmuştur.Bina blok halinde kare pencereler bulundurmaktadır.

 • Yapının iki kenarında kot farkı bulunduğu için müze bir kenarda,bölüm binaları da bir kenarda tasarlandı. Graves müzenin kalıcı koleksiyonları için özel sergileme elemanları tasarladı. Graves 1993’te tamamlanan ek bina arkeolojik koleksiyon geçici-kalıcı sergiler için sergileme mekanları,personel için ofisler,atölyeler,müzenin kitap satış yerleri ve üniversitenin resepsiyon salonunu barındırmak üzere tasarlandı


Warehouse
WAREHOUSE mimarinin ikonu olmuştur.Bina blok halinde kare pencereler bulundurmaktadır.

 • Graves tasarladığı bu evde, yüksek tavanlar ve kitaplardan piyanolara kadar her şeyi barındırabilecek bir mekan yaratmıştır. Yapısal olarak oldukça kapalı olmasına rağmen, düşünülen küçük açıklıklar sayesinde, tüm güneş ışığını içeri almaktadır.


Hummana b nasi
HUMMANA BİNASI mimarinin ikonu olmuştur.Bina blok halinde kare pencereler bulundurmaktadır.


Swan and dolph n otel
SWAN AND DOLPHİN OTELİ mimarinin ikonu olmuştur.Bina blok halinde kare pencereler bulundurmaktadır.


Post Modern mimarlığın öncülerinden Amerikalı mimar Michael Graves, Walt Disney Swan ve Dolphin otellerinde

(1990/Florida) Disney geleneğini en şatafatlı noktaya

getirmiştir.Yapının tümü, (çatıları, dış duvarları , iç mekanlar)

gösteri alanı kapsamındadır. Çok uzaklardan görülebilen dev kuğu ve yunus heykelleri, dev deniz kabuğu ve havuz-vazolar catının en üst noktalarına simetrik olarak yerleştirilmiş,

aynı motifler duvarların dokusunu tanımlamış, yer yer serpiştirilen sirk çadırını andıran çatı örtüleri ve muz ağaçlarıyla ilk perde tamamlanmıştır. İkinci Perde olan,iç

mekanların ve mobilyaların tanımında ise, aynı tema tekrarlanmıştır.


Kaynak alar
KAYNAKÇALAR Michael Graves, Walt Disney Swan ve Dolphin otellerinde

 • http://en.wikipedia.org/Michael_Graves

 • www.michaelgraves.com/

 • Key houses of the twentieth Centuty

 • http://architect.architecture.sk/michael-graves-architect.php


ad