Din K lt r  ve Ahlak Bilgisi  greniminde   Internet Sitelerinden Yararlanilmasi ve Karsilasilan Problemler      grenci v

Din K lt r ve Ahlak Bilgisi greniminde Internet Sitelerinden Yararlanilmasi ve Karsilasilan Problemler grenci v PowerPoint PPT Presentation


  • 173 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Internetin Gerekliligi. Insanlik tarihinin birbirinden

Download Presentation

Din K lt r ve Ahlak Bilgisi greniminde Internet Sitelerinden Yararlanilmasi ve Karsilasilan Problemler grenci v

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


1. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ögreniminde Internet Sitelerinden Yararlanilmasi ve Karsilasilan Problemler ( Ögrenci ve Ögretmen Açisindan)

2. Internetin Gerekliligi Insanlik tarihinin birbirinden önemli dönüsümlerinden biri de sanayi toplumundan bilgi çagina geçistir ki, bu geçiste en belirleyici unsur internettir. Günümüz insaninin iletisim erisim hizini, SANIYELERE INDIREN bu teknoloji sayesinde bugün dünya küçülmüs, küresellesme denilen kavram ortaya çikmistir. Çagi yakalamak isteyen toplumlar kisa sürede bu teknolojiden yararlanmak için gerekli altyapiyi olusturmuslardir. Sanirim bugün bati toplumlarinda mektubun ve telefonun islevini artik internet iletisimi saglamaktadir.

3. Unutmayalim ki çagimiz iletisim çagi ve bunun mimari da internettir. Her yönü ile yasamimiz degismis bulunmaktadir. Insanlik bugüne kadar hiç karsilasmadigi bir yasam biçimi ile karsi karsiya. Gelecekte belki de internet bagimliliginin ortaya çikaracagi yeni alanlar ve hastaliklarla çok ugrasmak zorunda kalacagiz. Önemli olan süreci dogru yönetmektir.

4. Din Egitiminde Internetin Kullanimi Günün ve gecenin her saatinde, hafta sonlarinda, tatillerde din ögretimi yapilabilecektir. Ögrenme hizi bakimindan da büyük bir esneklik görülmektedir. Her ögrenci gruba bagli kalmadan belli bir hizla programi takip edebilir. Öte yandan uzaktan din egitiminden yararlanmak için belli bir yas sinirlamasi veya belli bir takim egitim kurumlarindan mezun olma sarti da aranmamaktadir. Dolayisiyla uzaktan din egitiminin 3 temel özelligi vardir: Farkli kosullar içinde bulunan genis kitlelerin yararlanabilecegi bir din egitimi uygulamasidir. Büyük oranda kendi kendine egitimdir. Ögrenme sorumlulugunu büyük oranda bireye birakmaktadir.

5. Mevcut sartlarda (Kullanilan, Kullanilabilecek) Konuyla ilgili sunu ders notu vb indirme. (En fazla yararlanilan) Ders sirasinda bir konu için örnek bulunabilir. Örnegin:Zararli aliskanliklar ve sonuçlariyla ilgili haber kanallarinda sitelerinde arama yapmak. Hacca gitmis birisiyle canli konusma yapmak. Baska bir ülke, il yada okuldaki ögrencilerle dersin bir konusunu tartisma.

6. DKAB konularinin ögreniminde internet sitelerinden yararlanilmasinda karsilasilan sorunlar 1-Her okulda internet yada bilgisayar yok. Bazi illerde ögrencilerin çogunda bilgisayar yada internet var, ama okullarinda her sinifta yok ya da hiç birisi mevcut degil. Bundan dolayi VCD formatina agirlik verilmelidir.

7. 2- Din kültürü dersiyle ilgili ödevler yapilirken en çok Google, DinDersi.Com gibi siteler kullaniliyor. Ödev siteleri henüz tam anlamiyla din kültürü konularini bulundurmuyorlar. Bu tür sitelerden yararlanma ögrenciyi tam anlamiyla hazirci yapabilir.

8. 3-Ögrenciler ögretmenler; sunum hazirlarken dini içerikli resimleri bulmakta zorlaniyorlar. 4-Ögretmen ve ögrenciler; web sitelerinden dosya indirirken problem yasiyor, nasil indirilecegini bilemiyorlar.

9. 5-Sitelerden yararlanmak için genel olarak ücretsiz üyelik sisteminin olmasi ve bunu bazi ögrencilerin ve ögretmenlerin becerememesi, çogu zaman da üye olmaktan kaçinmasi. Üye oldugu zaman da bazi kisilerin güvenlik vb gerekçelerle gerçek bilgilerini vermemesi.

11. Yeni üyelik kaydi linkine tikladiktan sonra gelen sayfadaki kurallari okuyup “Kabul ediyorum” tusuna tikliyoruz.

13. Üyelik basvurusu gün içinde site yöneticileri tarafindan mutlaka onaylanmaktadir. Onaylama islemi bazen aninda olabilecegi gibi bazen de birkaç saati bulmaktadir.

16. 6- Teknoloji okullarda kullanilirken, ögretmen pasif duruma düsebilir. Yani internetin kullanimi, ögretmenin etkisini artirabilecegi gibi azaltabilir de.

17. 7- Din dersiyle ilgili sitelerde arama motoru olmamasi, kullanicilarin neyi nerede bulunacagini bilememeleri. 8-Dindersiyle ilgili materyallerin az olmasi. 9-Arastirma yaparken, sitelerdeki bilgiler indirmeden görülemiyor .

18. 10-Dili olumsuz etkileyebiliyor. (Chat ve MSN) Amerika'daki Vanderbilt Üniversitesi'nden Profesör Kevin Leander 13-15 yas arasi gençler üzerinde yaptigi 3 yillik arastirma ile internette sohbet ve mesajlasmanin dili, özellikle de yazi dilini kötü etkiledigini belirledi. Mesajlarda kullanilan dilin Ingilizce (ülkemiz için Türkçe) olmadigi, 'web slanguage' diye tanimlanan kendine has bir dil oldugu ifade ediliyor. (slm nbr ii by kib bayy asl) 'Internet argosu' olarak da adlandirilan bu dilin gramer kurallarini yok ettigi ve özellikle gençlerin mesaja alisinca yazi diline yabancilastiklari belirtiliyor. Kodlama seklinde olan mesajlarin normal yazi diline çevrilmesi hem uzun kelimelerle ifadeyi gerektiriyor hem de zaman aliyor. Hakan Öztunç, Chicago ek:Vurun Türkçeye

19. 11-Ferdi farkliliklara dikkat edilememektedir Ögrenci ve okulun kendine özgü özelliklerinin mecburen göz ardi edilmesi. Çünkü internet alemi çok genis bir kitleye hitap etmekte farkliliklar giderek azalsa da bu süreçte çevre ve toplum sartlari, özellikle de ögrencinin kisisel özellikleri dikkate alinamamaktadir. Örnekler:Yetim kiz klibi ve zekat vermeli sarkisi

20. 12- Güvenlik Internete baglanildigi anda tehlike basliyor. Ögrenciler Google arama motorundan herhangi bir sey ararken, karsilarina pornografik,din düsmani, misyoner, suç örgütü vb siteler çikabiliyor.

22. Bilgisayar ve bunun yan ürünü olan internet hayatimiza girdikten sonra, sokagin ve kötü arkadasin yerini ‘internet kafe’ler aldi.

24. Antivirüs En kolay bulunabilecek ama en önemli güvenlik programidir.Internette degisik sitelerde ücretsiz ve tam sürümleri bulunabilir. Firewall Microsoft un güvenlik duvari Windows Defender yeterli olabilir ama internette de rahatlikla ücretsiz firewall bulunabilir. Bazi anti virüslerin içinde de olabiliyor.

25. Antispy En çok ihmal edilen ama en gerekli program. Günümüz hackerlarinin en çok kullandiklari yöntem hedefe trojan (truva ati) yerlestirmek. Antivirüs programlari maalesef trojanlari yakalamaz. Bu konuda Lavasoft firmasinin ad aware programi en yaygin ve en kolay program.

26. Filtre programlari 1- Ücretli filtre programlari : Teknik destek ve kolay güncelleme imkani var. Microsoft yakinda ücretsiz bir filtre programi verecek 2- Ücretsiz filtre programlari : Direk teknik destek olmayabilir.Ama paylasim sitelerinde rahatlikla destek bulunabilir. Örn; Dindersiforum.com’ da bir filtre programi verildi.

28. Tesekkürler… Mevlüt Baki TUNÇ DinDersi.com Kurucusu-Yöneticisi Sunan: Kamil Karsal Cem bakioglu Anadolu lisesi-Izmir

  • Login