Aim 15 how do we create mixtures and solutions
Download
1 / 19

Aim # 15: How Do We Create Mixtures and Solutions? - PowerPoint PPT Presentation


  • 62 Views
  • Uploaded on

Aim # 15: How Do We Create Mixtures and Solutions?. Do Now. 2) If there is a 60% chance of rain, what is the chance of “no rain?”. 1) If a restaurant purchases 45 lbs of butter costing $72.45, how much is the restaurant paying per pound of butter?. Answer: $1.16 cents per lb.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Aim # 15: How Do We Create Mixtures and Solutions?' - addison-morse


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Do Now

2) If there is a 60% chance of rain, what is the chance of “no rain?”

1) If a restaurant purchases 45 lbs of butter costing $72.45, how much is the restaurant paying per pound of butter?

Answer:

$1.16 cents per lb.

[Known as the unit cost]

Answer: 40% chance it won’t rain.


Minilesson:

Mixture and solution problems are extremely similar to each other—and very similar to coin and investment problems:

Ex:

Notice: Units cancel like common factors.


Minilesson (cont’d):

EUREKA MOMENT?


Minilesson (cont’d):


Minilesson (cont’d):

$ 80. 85 + $58.30

=$139.15

$58.30

35 lb+55lb =90 lb

$80.85

=

55 lb bag

Of peanuts

+

35 lb bag

Of cashews

Unit Price = $2.31/lb

Unit Price = $1.56/lb

Unit Price = $1.06/lb


Minilesson (cont’d):

Let r = Pounds of Red seed

Handout Q 1, first page

63 — r = lbsBlueseed

This column provides the equation to solve

# of units

X

=

Total Price

Unit Price

0.85

r

Red Fescue

0.85r

1.20

1.20(63 —r)

Blueseed

(63 —r)

Total Combined

0.90

63

56.70


Minilesson (cont’d):

Let r = Pounds of Red seed

63 — r = lbsBlueseed

56.70

= 54

Answer: 54 lbs if red fescue

9 lbs of blue seed.


Minilesson (cont’d):

Let r = Pounds of Red seed

63 — r = lbsBlueseed

YOU MUST CHECK YOUR WORK!!


Minilesson (cont’d):

Handout Q 5, first page

Let x = pounds of 82¢ candy

This column provides the equation to solve

# of units

X

=

Total Price

Unit Price

0.62

30

18.60

62 ¢ candy

0.82x

x

0.82

82 ¢ candy

Total Combined

0.70

(30 + x)

0.70(30 + x)


Minilesson (cont’d):

Let x = pounds of 82¢ candy

Answer: 20 lbs of the 82-cent candy.


Minilesson (cont’d):

YOU MUST CHECK YOUR WORK!!


Minilesson (cont’d):

Pharmacists and Mad Scientists


Minilesson:

Solution problems concern the concentration of a certain substance within H2O.

You see this especially at the pharmacy when you need to buy hydrocortisone, rubbing alcohol, hydrogen peroxide, etc. The packaging tells you the percent of concentration of the active ingredient.

The substance as a % of the solution

The amt of substance IN the solution

The amt of solution

×

=


Minilesson (cont’d):

+

=

25% Salt

15% Salt

19.4% Salt


Guided Practice

Handout, Side 1, qq. 1, 5

Handout, Side 2, qq. 19, 23


Independent Practice

Handout, Side 1, qq. 2, 9

Handout, Side 2, qq. 20, 24


HW # 15 Due WEDNEsday

Our Textbook,

p. 324,

qq. 9--14

Answers on next page


HW # 15 Due WEDNEsday

Our Textbook,

p. 324,

ANSWERS

9) 25 L

10) 30 mL

11) 3 g

12) 15 kg of the $5; 25 kg of the $5.80

13) 8 kg dried apples; 12 kg dried apricots

14) 80 ₵ per Liter


ad