Patroni gdy skich ulic
Download
1 / 28

Patroni gdyńskich ulic - PowerPoint PPT Presentation


  • 137 Views
  • Uploaded on

Patroni gdyńskich ulic. Antoni Abraham (1869-1923) – żarliwy obrońca polskości Kaszub, delegat na konferencję pokojową w Paryżu .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Patroni gdyńskich ulic' - aaralyn


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation TranscriptUl abrahama
Ul . Abrahama konferencję pokojową w Wersalu, by manifestować na rzecz polskiego Pomorza i Gdańska. Po puckich zaślubinach Polski z morzem w roku 1920, osiadł w Gdyni.
Ul batorego
Ul . Batorego dynastii Jagiellonów. W 1577 roku zmusił zbuntowany Gdańsk do uznania jego wyboru – za cenę przysięgi na wierność i ogromną kontrybucję, pozostawił miastu autonomię  • Pochodził z ziemiańskiej rodziny o bardzo silnych tradycjach patriotycznych. Wysłany na studia do Charkowa , prowadził działalność niepodległościową , wśród studentów. Podejrzany o udział w spisku na życie cara., skazany został na zesłanie . Na Syberii przebywał od 1887 do 1892 roku . Po powrocie wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej . Był twórcą Organizacji Bojowej PPS i współtwórca związku walki czynnej .


Al marsza ka j pi sudskiego
Al. Marszałka J. Piłsudskiego tradycjach patriotycznych. Wysłany na studia do Charkowa , prowadził działalność niepodległościową , wśród studentów. Podejrzany o udział w spisku na życie cara., skazany został na zesłanie . Na Syberii przebywał od 1887 do 1892 roku . Po powrocie wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej . Był twórcą Organizacji Bojowej PPS i współtwórca związku walki czynnej .  • Ta ulica – symbol miasta- początkowo nazywała się Drogą na Oksywie, ponieważ przez wiele wieków łączyła wieś Oksywie z wsią Gdynią o z drogą prowadzącą do Gdańska . Regularna zabudowa ul. Świętojańskiej zaczęła się w roku 1926, ale już dwa lata wcześniej poświecony został kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.


Ul d browskiego
Ul . Dąbrowskiego Drogą na Oksywie, ponieważ przez wiele wieków łączyła wieś Oksywie z wsią Gdynią o z drogą prowadzącą do Gdańska . Regularna zabudowa ul. Świętojańskiej zaczęła się w roku 1926, ale już dwa lata wcześniej poświecony został kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.


Ul wi toja ska
Ul . Drogą na Oksywie, ponieważ przez wiele wieków łączyła wieś Oksywie z wsią Gdynią o z drogą prowadzącą do Gdańska . Regularna zabudowa ul. Świętojańskiej zaczęła się w roku 1926, ale już dwa lata wcześniej poświecony został kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.Świętojańska


Ul kili skiego
Ul . Kilińskiego a od 1793 r . brał udział w pracach przygotowujących powstanie . Jako jedyny przedstawiciel średniego mieszczaństwa powołany został przez króla do zastępczej rady tymczasowej  • Z zawodu b prozaik , publicysta , autor prac z dziedziny wychowania ył lekarzem z zamiłowaniem pedagogiem . Całe życie poświecił dzieciom , walce o ich prawa i właściwe kształcenie osobowości . Był współ twórcą i kierownikiem żydowskiego domu sierot w warszawie i sierocińca dla dzieci polskich nasz dom. Zginął w obozie hitlerowskim w Treblince dobrowolnie towarzysząc swoim wychowankom z domu sierot .


Ul korczaka
Ul . Korczaka prozaik , publicysta , autor prac z dziedziny wychowania  • W latach (1776-17783) wziął udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki . Od roku 1794 został przywódcą powstania narodowego, obejmując dyktatorską władzę jako najwyższy naczelnik Sił Zbrojnych Narodu . Pod Racławicami rozbił wojska rosyjskie , ale w bitwie pod Maciejowicami poniśł klęskę , dostał się do niewoli rosyjkskiej . W 1796 został uwolniony , przez dwa lata przebywał na emigracji w Stanch Zjednoczonych następnie we Francji .


Ul ko ciuszki
Ul . Kościuszki niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki . Od roku 1794 został przywódcą powstania narodowego, obejmując dyktatorską władzę jako najwyższy naczelnik Sił Zbrojnych Narodu . Pod Racławicami rozbił wojska rosyjskie , ale w bitwie pod Maciejowicami poniśł klęskę , dostał się do niewoli rosyjkskiej . W 1796 został uwolniony , przez dwa lata przebywał na emigracji w Stanch Zjednoczonych następnie we Francji .
Ul sienkiewicza
Ul . Sienkiewicza polskiej jako autor powieści pisanych ,, ku pokrzepieniu serca’’- i w roku 1900 , podczas jubileuszu 25-lecia pracy twórczej , otrzymał w prezencie od społeczeństwa polskiego Oblęgorek pod Kielcami .