YALIN

YALIN PowerPoint PPT Presentation


  • 256 Views
  • Updated On :
  • Presentation posted in: General

Download Presentation

YALIN

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


1. YALIN ÜRETIM HBS Solutions Bilgisayar ve Yazilim Sist. San. ve Tic. Ltd. Sti. Bora Büyük

2. 2

3. 3 Toyota Üretim Sistemi Çekme Sistemi Just-In-Time World Class Manufacturing Yalin Üretim JIT/TQC/EI/TPM Kisa Döngülü Üretim Tek Parça Akis Hücre Tipi Imalat Stoksuz Üretim Odaklanmis Akis Tipi Imalat Deger Yönetimi Grup Teknoloji Zaman Tabanli Üretim Senkronize Akis Tipi Üretim Sürekli Akis Tipi Üretimi

4. 4

5. 5

6. 6

7. 7

8. 8

9. 9 Malzeme, isçilik ve önceden yapilmis bagli amortisman maliyetlerini günlük olarak kontrol etme olasiligi olmadigina göre, kontrol edilebilir maliyetler nerede ve nasil olusuyor?? Her üretim sisteminde 4 ana operasyon vardir. Transport, Depolama, Kontrol ve Isleme. Operasyonlarin optimizasyonu bu 4 basliktan bir ya da bir kacinin ayri ayri ele alinip iyilestirmesi olarak algilanmaktadir. Ancak, bu birbirinden bagimsiz iyilestirmeler çogunlukla sistem iyilestirmesine etkisi ya cok az ya da hiç olmamaktadir.Sistem performansinin iyilestirilmesi tüm bu operasyonlarin birlikte ele alinarak iyilestirilmesiyle mümkün olacaktir.Malzeme, isçilik ve önceden yapilmis bagli amortisman maliyetlerini günlük olarak kontrol etme olasiligi olmadigina göre, kontrol edilebilir maliyetler nerede ve nasil olusuyor?? Her üretim sisteminde 4 ana operasyon vardir. Transport, Depolama, Kontrol ve Isleme. Operasyonlarin optimizasyonu bu 4 basliktan bir ya da bir kacinin ayri ayri ele alinip iyilestirmesi olarak algilanmaktadir. Ancak, bu birbirinden bagimsiz iyilestirmeler çogunlukla sistem iyilestirmesine etkisi ya cok az ya da hiç olmamaktadir.Sistem performansinin iyilestirilmesi tüm bu operasyonlarin birlikte ele alinarak iyilestirilmesiyle mümkün olacaktir.

10. 10 Kontrol edilebilir maliyetleri saptamak için; siparisten teslimata kadar geçen sürede olusan maliyetlere bakmak gerekiyor. Gözlemlere göre bu süre ne kadar uzun olursa maliyetler de o kadar artiyor. Bu süre içerisinde depodan imalat alanlarina ve imalat alanlarindaki is merkezleri arasinda hammadde ve parça hareketi var. Hammadde, yarimamul, ve nihai ürünün kalite açisindan kontrolu var. Imalat süreleri var.Kontrol edilebilir maliyetleri saptamak için; siparisten teslimata kadar geçen sürede olusan maliyetlere bakmak gerekiyor. Gözlemlere göre bu süre ne kadar uzun olursa maliyetler de o kadar artiyor. Bu süre içerisinde depodan imalat alanlarina ve imalat alanlarindaki is merkezleri arasinda hammadde ve parça hareketi var. Hammadde, yarimamul, ve nihai ürünün kalite açisindan kontrolu var. Imalat süreleri var.

11. 11 Tasarim maliyetlerinin düsürülemedigi bir ortamda malzeme hareketini ve kalite kontrol sürelerini azaltmak, imalat sürecindeki hareketi is merkezleri arasinda hizlandirmak gerekiyor... Tasarim maliyetlerinin düsürülemedigi bir ortamda malzeme hareketini ve kalite kontrol sürelerini azaltmak, imalat sürecindeki hareketi is merkezleri arasinda hizlandirmak gerekiyor...

12. 12 Sonuç olarak, fiyat olusumunda müsterinin ödemek istemedigi, hatta, ödemek zorunda da olmadigi, herhangi bir deger de yaratmayan dolayisiyla satilamayan aktivitelerden derhal ve hizla kurtulmak gerekiyor. Iste, bu basit, yalin düsünce, Yalin Üretim’in çikis noktasi…. Sonuç olarak, fiyat olusumunda müsterinin ödemek istemedigi, hatta, ödemek zorunda da olmadigi, herhangi bir deger de yaratmayan dolayisiyla satilamayan aktivitelerden derhal ve hizla kurtulmak gerekiyor. Iste, bu basit, yalin düsünce, Yalin Üretim’in çikis noktasi….

13. 13

14. 14

15. 15

16. 16

17. 17 ISRAFIN TÜRÜ: KARMASIKLIK ISÇILIK ASIRI ÜRETIM ALAN ENERJI HATALAR MALZEME ZAMAN TASIMA

18. 18

19. 19

20. 20

21. 21

22. 22

23. 23

24. 24 Akis Tipi üretimde isler belirli bir sirayla ve standart bir rota izlerler. Bu hatta beklenmeler, transport, kontrol faaliyetleri sifira yaklastirilmistir.Akis Tipi üretimde isler belirli bir sirayla ve standart bir rota izlerler. Bu hatta beklenmeler, transport, kontrol faaliyetleri sifira yaklastirilmistir.

25. 25 Geleneksel Üretimi, kivrila kivrila akan bir nehre benzetmek mümkündür. Çok fazla envanter, beklemeler, hizlanip yavaslayan isler, vb.Geleneksel Üretimi, kivrila kivrila akan bir nehre benzetmek mümkündür. Çok fazla envanter, beklemeler, hizlanip yavaslayan isler, vb.

26. 26

27. 27 Sistem müsteri (pace process) tarafindan tetiklenir.Tüm envanter ve ürün hareketleri KANBAN kontrolündedir.Sadece bos bir KANBAN üretimi tetikleyebilir. Hatali ürün bir sonraki istasyona geçemez.Sürekli gelisim hat içerisindeki KANBAN sayisinin azaltilasiyla saglanabilir.Sistem müsteri (pace process) tarafindan tetiklenir.Tüm envanter ve ürün hareketleri KANBAN kontrolündedir.Sadece bos bir KANBAN üretimi tetikleyebilir. Hatali ürün bir sonraki istasyona geçemez.Sürekli gelisim hat içerisindeki KANBAN sayisinin azaltilasiyla saglanabilir.

28. 28 Tüm sistemlerde oldugu gibi basarisinin temelinde disiplinli uygulama yatmaktadir. Oldukça görsel oldugu için anormallikleri ve yanlis gidisati tespit etmek oldukça basittir. Tüm sistemlerde oldugu gibi basarisinin temelinde disiplinli uygulama yatmaktadir. Oldukça görsel oldugu için anormallikleri ve yanlis gidisati tespit etmek oldukça basittir.

29. 29 Kontrol için yenileme sinyallerinin kullanildigi gerçeklesen tüketim ile yönlendirilen bir isletim sistemidir. JIT kapsaminda çekme sistemine KANBAN denir ve JIT’teki üretim planlamasi bu sayede yapilir.Kanban, üretimin yetki kartlariyla kontrol altinda tutularak, fazla üretimin engellenmesidir. Üretim planinin bulundugu son istasyona; düzgün üretime göre belirlenen üretim sirasi ürün çesidi verilir. Önceki istasyonlarda üretim planindan kanban karti ile üretim emirleri alinir. Burada kullanilan JIT üretim plani, düzgün üretimi saglayacak biçimdedir. Bu planlar yillik, aylik, haftalik, günlük olabilir. Sadece en az stok, dengeli üretim hizi ile saglanacak olan beklemeleri ortadan kaldirmak bu planda önemlidir. Kontrol için yenileme sinyallerinin kullanildigi gerçeklesen tüketim ile yönlendirilen bir isletim sistemidir. JIT kapsaminda çekme sistemine KANBAN denir ve JIT’teki üretim planlamasi bu sayede yapilir.Kanban, üretimin yetki kartlariyla kontrol altinda tutularak, fazla üretimin engellenmesidir. Üretim planinin bulundugu son istasyona; düzgün üretime göre belirlenen üretim sirasi ürün çesidi verilir. Önceki istasyonlarda üretim planindan kanban karti ile üretim emirleri alinir. Burada kullanilan JIT üretim plani, düzgün üretimi saglayacak biçimdedir. Bu planlar yillik, aylik, haftalik, günlük olabilir. Sadece en az stok, dengeli üretim hizi ile saglanacak olan beklemeleri ortadan kaldirmak bu planda önemlidir.

30. 30

31. 31

32. 32 World Class Manufacturing: The Next Decade by Richard Schonberger World Class Manufacturing: The Lessons of Simplicity Applied by Richard Schonberger Let’s Fix It! Overcoming the Crisis in Manufacturing by Richard Schonberger The Machine That Changed the World by James P. Womack and Daniel T. Jones Lean Thinking by James P. Womack and Daniel T. Jones Becoming Lean by Jeffrey Liker Lean Transformation by Bruce A. Henderson and Jorge L. Larco The Goal by Eli Goldratt The Race by Eli Goldratt The New Manufacturing Challenge: Techniques For Continuous Improvement by Kiyoshi Suzaki

33. 33 The Human Side of Just-In-Time: How To Make The Techniques Really Work by Charlene B. Adair-Heeley Fast Track to Waste-Free Manufacturing by John W. Davis Visual Systems by Gwendolyn D. Galsworth A Revolution in Manufacturing: The SMED System by Shigeo Shingo Quick Changeover for Operators:THE SMED SYSTEM created by The Productivity Press Development Team SET-UP TIME REDUCTION by Jerry W. Claunch Kaizen For Quick Changeover by Kenichi Sekine and Keisuke Arai Performance Measurement for World Class Manufacturing by Brian H. Maskell Breaking The Cost Barrier by Stephen A. Ruffa and Michael J. Perozziello

34. 34 Basarinin sirri sihirbazliktan geçmiyor. Dogru ve birbiriyle uyumlu bir plan, ekip çalismasi, dogru ve kuvvetli iletisim, yüksek moral/motivasyon, basariya olan inanç ve azim. Basarinin sirri sihirbazliktan geçmiyor. Dogru ve birbiriyle uyumlu bir plan, ekip çalismasi, dogru ve kuvvetli iletisim, yüksek moral/motivasyon, basariya olan inanç ve azim.

35. 35

36. 36

  • Login