DERS: T RK E         KONU: ANLAM BILGISI

DERS: T RK E KONU: ANLAM BILGISI PowerPoint PPT Presentation


 • 345 Views
 • Uploaded on
 • Presentation posted in: General

S

Download Presentation

DERS: T RK E KONU: ANLAM BILGISI

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


1. DERS: TÜRKÇE KONU: ANLAM BILGISI

2. SÖZCÜKTE ANLAM Sözcükler, dilin anlamli en küçük birimleridir. Sözcüklerin anlam iliskilerini iki grupta toplanir.

3. GERÇEK ANLAM Sözcüklerin sözlükteki asil anlamlarina gerçek anlam denir. “Uçagi pilot kullanir.”cümlesinde geçen bütün sözcükler “gerçek anlamli”dir. Çünkü hepsi asil anlamlidir.

4. Örnegi inceleyelim: Uçak : Bir çesit hava tasitidir. Pilot: Uçagi kullanan kisidir. Kullanmak :Bir aracin basina geçip onu yönetmek anlamindadir.

5. MECAZ ANLAM Gerçek anlamlari disinda kullanilan sözcüklerdir. Bu sözcükler tek baslarina kullanildiklarinda mecaz anlam tasimaz.

6. Örnek : Babam bana her zaman sicak davranir. Sicak sözcügü gerçek anlami disinda kullanilmistir. Burada sicak: dostça , sevgi dolu anlamindadir.(mecaz anlamli)

7. DEYIM ANLAMI Kaliplasmis sözcük öbeklerine deyim denir. Deyimler en az iki sözcükten olusur. Deyim kaç sözcükten olursa olsun sadece BIR KAVRAMI yansitir.

8. BAZI DEYIMLER Eline vur ekmegini al. Sessiz pisirik zavalli anlamindadir. Eli açik : çok para harcayan , cömert anlamindadir.

9. DEYIM ÖRNEKLERI “Saçini basini yolmak” Deyiminde anlatilmak istenen üzülmektir. Çok üzülen bir kisiyi göz önüne getirince o kisinin ,durumunu bu deyim çok iyi anlatmaktadir.

10. TERIM ANLAMI TERIM: Okudugu ya da duyuldugu zaman bir bilim ,sanat ya da meslegi çagristiran sözcüklerdir. Terimler kesin anlamli sözcüklerdir.

11. TERIMIN ORTAYA ÇIKISI Günlük dildeki sözcükler, bilim ve sanat kavramini anlatmaya yeterli olmadigi için terimler ortaya çikmistir.

12. BAZI TERIM ÖRNEKLERI Açi, kare ,hacim: matematik terimi. Penalti, ofsayt, korner:futbol terimi

27. www.odevindir.comwww.odevindir.com

 • Login